Едноставна пилешка чорба

Загрејте го телото со одлична пилешка чорба.

Едноставна пилешка чорба

Загрејте го телото со одлична пилешка чорба.

Процес на подготовка

Целиот зеленчук го чистиме и го сечкаме. Месото го сечкаме на парченца, го посолуваме и го зачинуваме со црн пипер.

На маслиново масло го препржуваме сечканиот кромид и лукот, го додаваме црвениот пипер и 1 дл топла вода. Потоа го додаваме уште и исечканото пилешко месо и зеленчукот и пржиме неколку минути.

Залеваме со течноста од супа, ги додаваме зачините и по потреба вода, за да се покрие целиот зеленчук. Чорбата ја вариме околу 45 минути и повремено ја мешаме.

 

Со кнедли или без

По желба во чорбата може да додадеме и кнедли.